Współpraca między przemysłem farmaceutycznym a pracownikami służby zdrowia przynosi korzyści przede wszystkim pacjentom. Kontynuując publikację danych zgodnie z Kodeksem Przejrzystości, branża innowacyjnych firm farmaceutycznych stara się zwiększyć zrozumienie opinii publicznej dla charakteru i znaczenia tej współpracy dla postępu w medycynie.
Dostęp do informacji jest niezmiernie ważnym elementem w podejmowaniu decyzji. Konsumenci, w tym również pacjenci oczekują przejrzystości od podmiotów biznesowych nie tylko w odniesieniu do wyników finansowych. Do grona branż, które wdrażają podobne rozwiązania jak INFARMA dołączają również producenci sprzętu medycznego i leków generycznych. Należy pamiętać, że w niektórych krajach regulacje dotyczące przejrzystości następują z mocy prawa.
WSPÓŁPRACA
Przedstawiciele środowiska medycznego świadczą usługi na rzecz firm farmaceutycznych m.in. uczestniczą w komitetach doradczych, pomagając firmom w wypracowaniu jak najlepszych odpowiedzi na potrzeby pacjentów, prowadzą badania kliniczne, robią analizy i przygotowują opracowania naukowe, z których wnioski niejednokrotnie prezentowane są podczas konferencji naukowych. Za swoją pracę mają pełne prawo otrzymywać opodatkowane wynagrodzenie, płatne przez firmy farmaceutyczne.
Z drugiej strony firmy farmaceutyczne pokrywają koszty doskonalenia zawodowego lekarzy, w tym między innymi udział w szkoleniach, seminariach i konferencjach, zarówno w Polsce jak i zagranicą. Podczas konferencji prezentowane są najnowsze osiągnięcia medycyny - metody leczenia oraz diagnostyki. Udział środowiska medycznego w tych wydarzeniach pozwala na stałą poprawę opieki nad pacjentami.
PRZEJRZYSTOŚĆ
Firmy farmaceutyczne, które podpisały Kodeks Przejrzystości, gromadzą, a następnie publikują na swych stronach internetowych informacje dotyczące wartości współpracy ze środowiskiem medycznym w zdefiniowanych kategoriach – koszty poniesione w związku z wydarzeniami (opłaty rejestracyjne, koszty podróży i zakwaterowania) oraz wynagrodzenia z tytułu świadczonych usług. Kodeks zakłada dobrowolność przedstawicieli zawodów medycznych w podejmowaniu decyzji dotyczącej zgody na publikowanie informacji. W przypadku braku zgody na udostępnienie informacji o wartości indywidualnej współpracy, kwoty te publikowane są po zagregowaniu. Zgodnie z Kodeksem, udostępniana jest też wartość współpracy z organizacjami służby zdrowia.
„Współpraca przemysłu farmaceutycznego z przedstawicielami zawodów medycznych jest potrzebna i wręcz pożądana. To dzięki niej firmy mogą opracowywać coraz skuteczniejsze i bezpieczniejsze leki. Beneficjentami tej współpracy są przede wszystkim pacjenci. Dzięki Kodeksowi Przejrzystości społeczeństwo może poznać nie tylko jej wymiar finansowy, ale również zrozumieć jej cel i zakres.” – tłumaczy Bogna Cichowska-Duma, Dyrektor Generalny INFARMY.
PODOBIEŃSTWA I RÓŻNICE
Uregulowania związane z przejrzystością są różne w zależności od kraju i sektora. W krajach takich jak Francja, Portugalia, Belgia czy USA publikacja następuje z mocy prawa. Różnią się także między sobą zapisy samoregulacji producentów leków innowacyjnych, odtwórczych i sprzętu medycznego. Każdy z tych sektorów ma swoją specyfikę i odmienne modele biznesowe, co może wpływać na wybór metodologii zbierania i publikacji danych. Z tego względu wyników poszczególnych branż nie można w prosty sposób ze sobą zestawić.
To co kluczowe, to wspólny cel, który przyświecał przy tworzeniu tego typu uregulowań – informowanie pacjentów i społeczeństwa o tym, że bez współpracy na linii środowisko medyczne - przemysł nie byłoby postępu medycyny i rozwoju nowych leków.
Jawność informacji wspiera dialog z pacjentami, rozwiewa wątpliwości dotyczące tych relacji i buduje poczucie bezpieczeństwa. Ogromną rolę w tym procesie odgrywają media, dzięki którym społeczeństwo jest informowane, że może w każdej chwili dowiedzieć się, na jakie działania, przeznaczane są konkretne kwoty przez poszczególne firmy na współpracę ze środowiskiem medycznym.
Kontakt dla mediów:
Marta Winiarska
Mob. 609 023 260
Mail: [email protected]